Založ si blog

Dilatácia času a čas.

 

Mojím mottom pri želaní do nového roku bolo a aj zostalo želanie len toho najlepšieho. Nech teda každého kto číta tento blog v roku 2018 postihne len to najlepšie čo sa mu môže stať.

Vo svojom príspevku by som sa chcel venovať môjmu tvrdeniu, že rýchlosť svetla je konečná a čas plynie jedným smerom. Viackrát sa mi stalo, že prispievatelia  do debaty reagovali tým, že je tu dilatácia času, ktorá predstavuje určitú ilúziu v možnosti existencie Boha. Dilatácia času je vyjadrením Špeciálnej teórie relativity, že čas v inerciálnych sústavách je relatívny a plynutie času sa mení v závislosti od rýchlosti sústavy, alebo telesa. Ak sa pozorovateľ nachádza v pohybujúcej sa sústave dilatáciu nemôže v rámci sústavy pozorovať, lebo všetky inerciálne sústavy sú fyzikálne úplne rovnocenné a neexistuje žiadna význačná inerciálna sústava. Prakticky to znamená, že ak sa nám podarí nazerať do sústavy, ktorá sa bude pohybovať rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla budeme vidieť, že čas tam beží pomalšie. A to je všetko. Kým urobím záver považujem za potrebné spomenúť, že Špeciálna teória relativity rozoberá ešte kontrakciu dĺžky a ekvivalenciu hmotnosti a energie.

Konečnú a konštantnú rýchlosť svetla a čas plynúci jedným smerom potvrdzuje aj Špeciálna teória relativity aj Všeobecná teória relativity.

V dnešnej dobe hovoriť o cestovaní rýchlosťami blížiacimi sa rýchlosti svetla je oblasť

SCI-FI a preto ani nemá význam hovoriť o nejakom prvostupňovom cestovaní v čase. Predstava je taká, že človek po lete takouto rýchlosťou sa môže vrátiť na zem mladší ako jeho pozemské dvojča. Keď si povieme, že človek sa celý život učí tak môžeme povedať, že o čo bude dvojča mladšie o to bude menej vzdelané a v prípade pokroku bude na rovnakej pozícii ako keď prepustia väzňa z dlhodobého pobytu vo vezení. Chcem tým povedať, že cestovanie veľkými rýchlosťami určite nebude kvôli tomuto efektu. Samotná teória relativity je, dovolím si troška zjednodušiť,  o tom, že nikto nepredbehne svoj tieň. Rýchlosť plynutia času je relatívna, závislá od pohybu, ale práve plynutie času a konečná rýchlosť svetla sú nevyvrátiteľným faktom, že čas nemôže nadobúdať zápornú hodnotu. Jediným príkladom zastavenia času je fotón. Fotón letí rýchlosťou svetla a vo vesmíre vo vákuu a môže preletieť milión svetelných rokov a ako sa vraví vôbec nezostarne, lebo čas na ňom stojí.

Tým nechcem nikoho na nič navádzať.

Som neveriaci od narodenia. Napriek tomu som, z rodinných dôvodov (kvôli starej mame) absolvoval náboženskú výchovu a spoveď a prvé sväté prijímanie. Toto základné náboženské vzdelanie mi dovoľovalo v neskoršej dobe robiť miništranta na pohreboch a raz som aj zvonil, ale nemám hudobný sluch a nepočul som svoj zvon tak už som sa ku zvoneniu nedostal. Na vysvetlenie kostol bol jediná ustanovizeň, kde sa dali zarobiť 2 Kčs za pohreb a 4 Kčs za zvonenie. Tranzistor súčiastka 101NU70 stál 5 Kčs. Slovenský farár vedel o tom, že som neveriaci, ale moje vystupovanie bolo prijateľné  a sám žartom vravel, že človek je zo slivky, lebo zo slivky je slivovica zo slivovice opica z opice človek.

Počas štúdia na strednej a vysokej škole som musel pomerne často deklarovať svoj vzťah k viere a vždy som povedal, že keby som veril v boha nemohol by som veriť tomu čo robím a čo sa učím. Preto pomerne často píšem, alebo hovorím, že ten čo verí v Boha nemá dokončené základné vzdelanie a nemalo by mu byť umožnené ďalšie vzdelanie. Každý ma s takýmto názorom vysmeje, ale otázka nie je dopovedaná do konca. Otázka znie prečo deťom (všetkým) nedať základné vzdelanie na čo najvyššej úrovni poznania a všetky náboženské aktivity umožniť až po 18-tom roku života. Je  mi jasné, že náboženstvo len tak ľahko nevymizne, ale aspoň deti by boli uchránené od dvojtvárnosti a život by mal pre ne len jeden cieľ, čo najviac sa o ňom dozvedieť. Hustiť do detí náboženstvo vo veku kedy nemajú dostatok informácií o ostatných názoroch na svet je podľa mňa trestuhodné a spoločnosť ktorá to podporuje treba …

Aj môj názor na emigrantov.

23.10.2017

Invázia z islamských zemí sa musí zaraziť, islam sa nedá integrovať do európskej tradície. Je to známe od nepamäti. Pri riešení tejto otázky treba pochopiť politické, ekonomické a etické viac »

Križovatka v čase

18.06.2017

Križovatka v čase. O veľkosti sveta nepochybuje asi ani ten najzarytejší veriaci, ale mám pocit, že niečo by som mal predsa uviesť. Za súčasného stavu pozorovania dá sa povedať, že okolo viac »

Kotleba a viera

18.06.2017

Kotleba a viera. Do schránky sa mi dostali noviny Naše Slovensko noviny politickej strany Mariana Kotlebu máj 2017 a tie mi otvorili oči a chcel by som sa so svojím názorom podeliť Jednoznačne viac »

Miloš Zeman

Zeman chce, aby mala vláda dôveru do prázdnin, tvrdí Vojtěch Filip

21.02.2018 17:28

Babišovo hnutie ANO rokovalo o novej vláde najnovšie aj s najvyššími predstaviteľmi Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD).

danko, nr sr, andrej danko

Danko: Žitňanská nový návrh dekriminalizácie drog chystať nemusí, neprešiel by cez SNS

21.02.2018 17:28

Ministerstvo spravodlivosti podľa Danka pripravilo vysoko nekvalitný návrh.

polícia

Polícia odhalila ďalšie prípady nelegálneho zamestnávania cudzincov

21.02.2018 17:26

V pondelok policajti cudzineckej polície s inšpektorátom práce vykonali kontrolu v prevádzke bratislavského zberného dvora.

Anna Gabrielová, puigdemont

Súd vydal zatykač na katalánsku političku, ktorá ušla do Švajčiarska

21.02.2018 17:20

Sudca španielskeho najvyššieho súdu národný zatykač na Annu Gabrielovú po tom, ako sa nedostavila na pojednávanie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 15655x
Priemerná čítanosť článkov: 1423x

Autor blogu

Kategórie